عضویت در خبرنامه

جهت اطلاع از آخرین اخبار ، محصولات و مقالات لطفا ایمیل خود را وارد کنید.

tarfand tarfand
عملگرهای پیزوالکتریک و ویژگی های آنها
Piezo Electric Actuators

 عملگرها به تجهیزاتی گفته می شود که قابلیت کنترل مکانیکی یا جابجایی یک سیستم یا مکانیزم را دارامی باشند. عملگرها برای کار به یک سیگنال کنترلی نیاز دارند که قالبا یک سیگنال کم انرژی از نوع الکتریسیته ، فشار پنوماتیکی یا هیدرولیکی است. با دریافت سیگنال کنترلی توسط عملگر ، با تبدیل انرژی به انرژی مکانیکی و ایجاد جابجایی مکانیکی عملگر واکنش نشان می دهد. از معروفترین عملگرها می توان به عملگرهای الکتریکی، هیدورلیکی، پنوماتیکی، مکانیکی و عملگرهای دمایی و مغناطیسی ( آلیاژهای حافظه دار) نام برد.

به طور کلی عملکرد سرامیک های پیزوالکتریک شامل: تبدیل فشارمکانیکی به انرژی الکتریکی و تبدیل انرژی الکتریکی به نیروی مکانیکی می شوند.عملگرهای پیزوالکتریک، سرامیک های پیزوالکتریکی هستند که قابلیت تبدیل انرژی الکتریکی به مکانیکی را دارند.

 ویژگی عملگرهای پیزو الکتریک

عملگرهای پیزودارای قابلیت های بی نظیری می باشند که به طور مختصر به برخی از آنها می پردازیم

  • عدم وجود قطعه متحرک

عملگرهای پیزو به دلیل ساختار یکپارچه و عدم وجود قطعات متحرک یا جداشونده در تماس با عملگر، هیچ گونه لقی در هنگام جابجایی ندارند به همین دلیل قابلیت حرکت با رزولوشن بالا و دقت نانومتر را دارا می باشند.

  • پاسخ سریع

سرعت پاسخ عملگرهای پیزو در حدود میکرو ثانیه است و امکان رسیدن به شتاب تا 1000g را دارا می باشند.

  • تولید نیروی بالا

عملگرها پیزو امکان جابجایی بار های تا چندین تن را دارا می باشند. کورس حرکتی این عملگرها در رنج چند صد میکرومتر و دقت حرکتی آنها نانومتری است.

  • عدم وجود میدان مغناطیسی

اثر پیزو الکتریک تنها روی میدان الکتریکی تاثیرگزار است و هیچ میدان مغناطیسی تولید نمی کند در نتیجه اختلالی در کار دستگاه های مجاور که تحت تاثیر میدان مغناطیسی هستند ایجاد نمی کند.

  • توان مصرفی پایین

توان استاتیک عملگر های پیزو حتی با وجود بارهای سنگین صفر است. رفتار عملگرها پیزو بسیار شبیه خازن در الکترونیک است به این صورت که وقتی که تغییرات انجام ندهند دمای آنها هم تغییری نمی کند.

  • طول عمر بالا

درتست های انجام شده عملگرهای پیزو توانسته اند تا چند میلیون چرخه بدون اینکه تغییری در عملکرد آنها اتفاق بیوفتند کار کنند

  • قابلیت کار در خلاء و اتاق تمیز

عملگرهای پیزو به دلیل ساختار یکپارچه به روانکاری نیازی ندارند و امکان کار در محیط خلا و اتاق تمیز را دارا می باشند.

  • کار در دمای پایین

اثر پیزو الکتریک تا دمای صفر کلوین به کار خود ادامه می دهد.

گرداوری و نگارش: تیم ترفند

 

برچسب ها: عملگرپیزوچیست - چرا عملگر پیزو- مضیت های پیزوالکتریک - کاربردهای عملگر پیزو - مقاله - پیزو