عضویت در خبرنامه

جهت اطلاع از آخرین اخبار ، محصولات و مقالات لطفا ایمیل خود را وارد کنید.

tarfand tarfand
کاربرد های سرامیک های پیزوالکتریک - 1 - حمام التراسونیک
How Ultrasonic cleaner works

برای شستشوی اداوت و تجهیزات ظریف و در سطح میکرومتر، عدم آسیب رسانی به کوچکترین بخش در یک کار بسیار مهم می باشد. حمام های التراسونیک که در فرکانس های بین 20 کیلوهرتز تا 3 مگاهرتز کار می کنند بهترین گزینه برای این کار هستند. با استفاده از شوینده های التراسونیک، ذرات آلاینده با اندازه نانومتری می توانند بدون آسیب رسیدن به سطوح حساس بدون استفاده از فشار بسیار بالا یا دمای خیلی بالا حذف شوند.به همین دلیل است که فرآیند شستشوی التراسونیک برای تکنولوژی میکروسیستم ها، میکروالکترونیک، ادوات نیمه هادی ها، تجهیزات آزمایشگاهی وصنعت طلاسازی مناسب هستند.

 

 

 

 

روش کار حمام التراسونیک


 
روش کار حمام آلتراسونیک به آسانی قابل فهم است: سیستم  التراسونیک به شکل عمومی شامل 3 جز است: ژنراتور التراسونیک (ترانسدیوسر)، المان پیزوالکتریک، و یک سیال تمیزکننده مناسب که بر اساس نوع عملیات تمیزکاری انتخاب می­شود. ژنراتورآلتراسونیک ولتاژ متغیر50 هرتز یا 60 هرتز را به یک فرکانس که برابر با فرکانس عملیاتی ترانسدیوسر می­باشد تبدیل می­کند. سپس ترانسدیوسر انرژی الکتریکی آزاد شده را به نوسان آکوستیکی مکانیکی که باعث مرتعش شدن سیال اطراف آن می شود تبدیل می­کند. هر نوسان، بسته به اینکه ترانسدیوسر گسترش یابد یا کوچک شود منجر به یک فاز فشار بالا یا یک فاز فشار پایین در سیال می­گردد. در طول فاز فشار پایین، به خاطر مقاومت کششی پایین سیال، گودال[1]­هایی در سیال شکل می­گیرد؛ آن­ها حباب­های گودالی نامیده می­شوند در طول فاز فشار بالا می­ترکند. هنگامی که این حباب­ها در سطح بترکند، ذرات آلودگی پاک می­شوند.

[1] - Cavity

 

 

گرداوری: تیم ترفند

برچسبها: شوینده التراسونیک - حمام التراسونیک - التراسونک کلینر - روش کار حمام التراسونیک - نحوه کار حمام التراسونیک - کاربرد پیزوالکتریک