عضویت در خبرنامه

جهت اطلاع از آخرین اخبار ، محصولات و مقالات لطفا ایمیل خود را وارد کنید.

tarfand tarfand
مقالات ترفند

اصطلاحات و استانداردهای پایه در حرکت شناسی جابجاگرهای اپیتیکی و آزمایشگاهی

نقشِ یک جابجاگر (stage) چرخشی یا خطی اپتیکی، حرکت ایده آل در یک مسیر مشخص شده است. گاهی عواملی نظیر اصطکاک میان قطعات متحرک یک سیستم جابجاگر، کیفیتِ گاید ها یا خمش ناشی از بارهای متحرک، باعث می‌شوند تا حرکت از مسیر ایده‌آل خود خارج شود.

بیشتر...

کاربرد های سرامیک های پیزوالکتریک - 2 - جابجایی نانومتری

سکوهای پیزو الکتریک جابجاگرهای خطی یا زاویه ای هستند که بصورت مکانیکی و در محور های مختلف حرکت می کنند. با بکارگیری عملگرهای چندلایه پیزوالکتریک در یک مکانیزم منعطف این سکوها قابلیت جابجایی با دقت نانو متری را دارا می باشند.

بیشتر...

سنسورهای پیزوالکتریک

سنسورهای پیزوالکتریک، سیستم‌های الکترومکانیکی هستند که به تنش واکنش نشان می‌دهند. اینگونه سنسورها نیروهای اعمالی و کرنش‌های مکانیکی را به سیگنال‌های الکتریکی تبدیل می‌کنند. سپس این سیگنال بوسیله‌ی یک مدار الکترونیکی تقویت شده و آماده‌ی نمایش می‌گردد. سنسورهای پیزوالکتریک برای محاسبه‌ی فشار دینامیکی، نیرو، کرنش، شتاب مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بیشتر...

کاربرد های سرامیک های پیزوالکتریک - 1 - حمام التراسونیک

برای شستشوی اداوت و تجهیزات ظریف و در سطح میکرومتر، عدم آسیب رسانی به کوچکترین بخش در یک کار بسیار مهم می باشد. حمام های التراسونیک که در فرکانس های بین 20 کیلوهرتز تا 3 مگاهرتز کار می کنند بهترین گزینه برای این کار هستند. با استفاده از شوینده های التراسونیک، ذرات آلاینده با اندازه نانومتری می توانند بدون آسیب رسیدن به سطوح حساس بدون استفاده از فشار بسیار بالا یا دمای خیلی بالا حذف شوند.به همین دلیل است که فرآیند شستشوی التراسونیک برای تکنولوژی میکروسیستم ها، میکروالکترونیک، ادوات نیمه هادی ها، تجهیزات آزمایشگاهی و صنعت طلاسازی مناسب هستند.

بیشتر...

انواع سرامیک های پیزوالکتریک

در سرامیک های پیزو که بعنوان حسگر (سنسور) یا مولد ولتاژ بکار برده می شود عموما از اثر مستقیم پیزوالکتریک (تبدیل مستقیم فشار به ولتاژ) استفاده می شود. برای افزایش بازدهی این سرامیک ها معمولا آن هارا بصورت دیسک یا صفحات نازک با قطر کم (معمولا 0.15 تا 30 میلی متر)  می سازند تا اثر فشار بر آن ها بیشترین بازدهی در تولید ولتاژ را داشته باشد. البته از این سرامیک ها بدلیل داشتن فرکانس تشدید بالا که تا رنج مگاهرتز هستند برای تولید نوسانات مکانیکی با فرکانس بالا نیز استفاده می شوند. تولید بخار آب سرد از نمونه ساده کاربرد این پیزوها می باشد

بیشتر...

عملگرهای پیزوالکتریک و ویژگی های آنها

 عملگرها به تجهیزاتی گفته می شود که قابلیت کنترل مکانیکی یا جابجایی یک سیستم یا مکانیزم را دارامی باشند. عملگرها برای کار به یک سیگنال کنترلی نیاز دارند که قالبا یک سیگنال کم انرژی از نوع الکتریسیته ، فشار پنوماتیکی یا هیدرولیکی است. با دریافت سیگنال کنترلی توسط عملگر ، با تبدیل انرژی به انرژی مکانیکی و ایجاد جابجایی مکانیکی عملگر واکنش نشان می دهد. از معروفترین عملگرها می توان به عملگرهای الکتریکی، هیدورلیکی، پنوماتیکی، مکانیکی و عملگرهای دمایی و مغناطیسی ( آلیاژهای حافظه دار) نام برد.

بیشتر...

فیلم - کارکرد دستگاه میکرو اسمبلی

سیستم میکرواسمبلی دستگاهی است که برای مونتاژ قطعات میکرونی و یا مونتاژ با دقت بالا استفاده می شود دستگاه میکرو اسمبلی توانایی مونتاژ قطعات با دقت کمتر از 1 میکرومتر را دارا میباشد کاربرد اصلی این دستگاه در صنایع اپتیک و مونتاژ لنز و قطعات اپتیکی با دقت بالا می باشد

بیشتر...

ترفند-تاریخچه شرکت تورلبز (Thorlab)

شرکت تورلبز از شرکت های بزرگ و قدیمی در زمینه تولید تجهیزات اپتیکی و اپتومکانیک می باشد. این شرکت در سال 1989 در شهر نیوجرسی و توسط Alex Cable تاسیس شد. او هم اکنون مدیرعامل تورلبز است .

بیشتر...

دانلود کتاب آنالیز و سنتز سینماتیک موازی مکانیزم منعطف XY

کتاب آنالیز و سنتز سینماتیک موازی مکانیز منعطف XY نوشته Shorya Awtar  در ابتدا بصورت مفصل به توصیف و آنالیز مکانیزم های منعطف موازی می پردازد و در ادامه به طراحی، مدل سازی و تست مکانیزم های موازی می پردازد.

بیشتر...

انبرک نوری (Optical Tweezers)

انبرک نوری به بیانی تحقق واقعی رویای برهمکنش نور و ماده است.ارتور اشکین برای اولین باربا استفاده از برایند نیروی پراکندگی نور و جاذبه توانست این کره دی الکتریک را در اب نگه دارد.در قدمهای بعدی با استفاده از یک نیروی گرادیانی توسط یک باریکه کانونی شده توانتست یک تله سه بعدی ایجاد کند که امروزه انبرک نوری نامیده میشود.

بیشتر...

آشنایی با دستگاه و کاربرد های طیف سنجی مادون قرمز

طیف سنجی مادون قرمز یکی از پر کاربردترین روش ها در شناسایی کیفی مولکول های مختلف، تعیین ساختار مولکولی گونه مختلف (مخصوصا گونه های آلی) و شناسایی گروه های عاملی موجود در ساختار یک گونه می باشد. در این مقاله به بررسی انواع مختلف دستگاه های طیف سنجی مادون قرمز، جزئیات دستگاهی روش طیف سنجی مادون قرمز، نحوه آماده سازی نمونه و برخی کاربردهای این روش پرداخته خواهد شد.

بیشتر...

Lens Actuators - 'Meta instrument' positioning platform for hyperlenses aims for industry

Several optical superresolution concepts, including hyperlenses, superoscillatory lenses, and nanoantennas, along with other high-resolution optical arrangements like solid immersion lenses (SILs), aim to allow users to image micro- and nanoscopic objects at higher resolutions than can be achieved with even the best conventional microscopes

بیشتر...

نشان CE اتحادیه اروپا چیست؟

نشان CE شرط اولیه ورود کالا و صادرات به اتحادیه اروپا است، اما در بازار کنونی برخی کشورهای غیر اروپایی نیز داشتن این نشان را برای واردات کالا به کشورشان الزامی می‌دانند. این نشان بدان معنا است که این یک محصول با استاندارد اروپا انطباق دارد و از لحاظ ایمنی مشکل ساز نیست، بنابراین هر کالا با داشتن این نشان، بدون نیاز به سایر استانداردها به راحتی می‌تواند در کل اروپا رفت و آمد داشته باشد، در حقیقت CE استاندارد منطقه‌ای اتحادیه اروپاست.

بیشتر...

اشنایی با پیزو الکتریک

اثر پیزوالکتریک به زبان ساده، قابلیت برخی از مواد و کریستال هاست برای تبدبل انرژی مکانیکی به انرژی الکتریکی و تبدیل انرژی الکتریکی به مکانیکی.

بیشتر...