عضویت در خبرنامه

جهت اطلاع از آخرین اخبار ، محصولات و مقالات لطفا ایمیل خود را وارد کنید.

tarfand tarfand
تاریخ انتشار : 1394/12/20 اولین عملگر نانوفوکوس در کشور ساخت، مونتاژ، تست و تحویل
First Nanofocus actuator

عملگر نانوفوکوس در داخل کشور ساخته شد. این عملگر قابلیت حرکت 50 میکرون و تفکیک حرکتی 1 نانومتر را داراست و میتواند روی انواع میکروسکوپهای نوری نصب گردد. این سیستم، یک مجموعه ی پیشرفته ی میکرو-الکترو-مکانیکی محسوب میشود و با توجه به پیچیدگی تکنولوژیک، ساخت آن در انحصار چند شرکت مطرح اروپایی و امریکایی میباشد. مراحل طراحی و تحلیل این سامانه توسط یک تیم چند رشته ای از فارغ التحصیلان دانشگاه صنعتی شریف، در قالب همکاری شرکت های دانش بنیان ترفند (توسعه راهکارهای فنی دانا) و صدرا (صنعت و دانش رهپویان افلاک)، ظرف یک سال به انجام رسید.

در این سامانه، عملگرهای پیزوالکتریک چندلایه و مکانیزم حرکتی منعطف، امکان دستیابی به دقت نانومتری را فراهم کرده است. اما عامل اصلی دستیابی به دقت نانومتری، استفاده از حسگرهای حرکتی کرنش سنج به همراه داده برداری 24-بیت و الگوریتمهای کنترلی پیشرفته درایور این سامانه است.

شایان ذکر است، از آنجا که دقت حرکتی این سامانه از دقت ابزارهای اندازه گیری رایج فراتر است، تمامی مراحل کالیبراسیون این تجهیز در موسسات معتبر اندازه گیری توسط دستگاه تداخل سنج لیزری انجام شد. نتایج این تستها بازه ی حرکتی، دقت حرکت و صحت حرکتی سامانه را تایید میکند.

همچنین تست عملکردی این سامانه با همکاری جناب دکتر چهارسوقی و جناب دکتر اخلاقی اساتید دانشگاه تحصیلات تکمیلی زنجان، در محل دانشکده فیزیک این دانشگاه به انجام رسید و قابلیت کنترل اتوماتیک فوکوس آن روی میکروسکوپ Olympus Inverted تحت بزرگنمایی 400 برابر انجام شد.